مدیر جوان

بازاریابی چریکی در 11 گام

چطور یک برنامه بازاریابی چریکی را اجرا کنیم؟

این مقاله نکات ارزشمندی برای برنامه ریزی و اجرای یک برنامه موفق بازاریابی چریکی به شما خواهد داد. چه برای استفاده از تیم های خیابانی، مدل های تبلیغاتی، توزیع نمونه ها یا نمایش محصولات یا بازاریابی خیابانی. در همه ی این موارد باید به جایی دسترسی پیدا کنید که مردم در حال کار یا وقت گذرانی هستند. در ادامه با بازاریابی چریکی در 11 گام آشنا خواهید شد.

گام های طراحی و اجرای بازاریابی چریکی:

اجرای کمپین بازاریابی چریکی گام اول
بازاریابی چریکی چیست؟

1. مرتبط باشید:

مخاطب شما معمولا بی ثبات و دمدمی مزاج است. تبلیغات، بیلبردها، رادیو، روزنامه ها، همه در حال بمباران مخاطب شما هستند. پخش فلایر و بروشور، استفاده از پوستر، مدل های تبلیغاتی و رویدادها همه راه هایی عالی برای ارتباط با مخاطب هدف شماست. اما باید مرتبط عمل کنید. تبلیغات و صحبت در مورد حساب های بازنشستگی با نوجوانان مرتبط نیست. به مخاطب خود فکر کنید، وارد ذهن آنها شوید. فکر کنید که آنها چه چیزهایی را دوست دارند تا بتوانید به دستشان بیاورید.

اجرای کمپین بازاریابی چریکی گام دوم
طراحی بازاریابی چریکی

2. جایی باشید که مخاطبتان هست:

ممکن است رویدادی بسیار شلوغ و پر رفت و آمد باشد. اما این رفت و آمد برای شما مفید نباشد. در اینگونه موارد تبلیغات و بازاریابی هنگام برنامه ریزی روی کاغذ بسیار خوب به نظر می رسد، اما هنگامی متوجه می شوید که به این خوبی هم نبوده که تیم خیابانی شما به محل می رسد و متوجه می شود که این جمعیت به کار شما مرتبط نیست.

مخاطب هدف شما رفتارها و الگو های قابل پیش بینی دارند و اگر شما بتوانید مخاطبتان را درک کنید، عادت های خریدشان را درک کنید، درک کنید که دوست دارند کجا باشند، در این زمان می توانید اطمینان داشته باشید که تلاش های بازاریابی چریکی شما به دست مخاطبتان خواهد رسید.

اجرای کمپین بازاریابی چریکی گام سوم
طراحی بازاریابی چریکی

3. بسته بندی خود را خلاقانه تر کنید:

بسته بندی های شما تاثیر بسیار زیادی روی نرخ موفقیت شما دارد. اگر شما برای تبلیغات به جای توزیع فلایر، میوه هایی با آرم خودتان توزیع کنید، باز هم باید به این فکر کنید که چه چیزی ذهن مخاطب شما را تکان داده و توجهش را به سمت شما جلب می کند. راهی برای جلب توجه پیدا کنید. نامه های آوازه خوان، پخش فلایر با اسکیت و پریدن از روی ساختمان ها یا هر چیز دیگری که بتواند پنجره ای از توجه به روی شما بگشاید.

اجرای کمپین بازاریابی چریکی گام چهارم
بازاریابی چریکی در اینترنت

4. کار را به کاردان بسپارید:

تلاش نکنید که کارها را به تنهایی انجام دهید. همه ی ما این اصل را شنیده ایم یا تبلیغات تلویزیونی با این شعار دیده ایم که “برای هر کاری حرفه ای های آموزش دیده وجود دارد. تلاش نکنید این کار را خودتان انجام دهید”. این موضوع در بازاریابی خیابانی نیز مصداق دارد. حرفه ای ها بهتر می دانند چه کار دارند می کنند. منظور ما این نیست که همه ی برنامه ها 100 درصد بی نقص انجام می شوند. در واقع اکثر برنامه های اجرایی بی نقص نیستند. اما با استفاده از آژانس های حرفه ای بازاریابی خیابانی، شما می توانید تمام منابعتان را به کار بگیرید و اگر هر چیزی طبق برنامه شما پیش نرفت، آنها برای شما درستش می کنند.

اکثر شرکتهای ترویجی خوب معمولا برنامه هایی برای زمان های که کارها خوب پیش نمی رود دارند که مختص مواقع “اگر اتفاق … پیش آمد چی؟” هستند. آنها برنامه های پشتیبان و خطوط پشتیبانی 24 ساعته دارند. به علاوه، حتی اگر شما فکر کنید خودتان می توانید این کارها را انجام دهید، آیا واقعا می خواهید استخدام و اخراج پرسنل را به لیست وظایف و مسئولیت هایتان اضافه کنید؟
بچسبید به کاری که در آن بهترین هستید و اجازه بدهید حرفه ای ها و افراد متخصص زندگی را برای شما آسان کنند به جای اینکه اجازه دهید یک کمپین بازاریابی چریکی و ترویج زندگی تان را به جهنم تبدیل کند.

اجرای کمپین بازاریابی چریکی گام پنجم
اصول بازاریابی چریکی

5. یک تیم عالی داشته باشید:

تفاوت بین کمپین های ترویجی عالی و کمپین های از بین رفته و فاسد شده را می توان با تیم خیابانی شما تعیین کرد. این مهمترین زمینه ای است که شما نمیخواهید در آن کم هزینه کنید یا حتی بخواهید صرفه جویی کنید.

شما می توانید بهترین متریال و بهترین Call-to-Action را داشته باشید و به بهترین شکل مخاطب هدفتان را ارزیابی کرده باشید اما بدون یک تیم A+ (شامل مدیران، کارمندان، نمونه دهنده ها، مدل های تبلیغاتی، عروسک گردان ها و …) که در موقعیت مناسب حمله کند، شما در خطر نابودی قرار خواهید گرفت.

به اشتیاق، تخصص، نوآوری، خودانگیختگی و تجربه باشید. البته جذابیت ظاهری همیشه یک نکته به موارد بالا اضافه می کند و حتی در بعضی از مواقع جزو ضرورت هاست. اما به هیچ عنوان نباید جایگزین یکی از موارد بالا شود. به یاد داشته باشید که شما همواره نتایج بهتر و بییشتری از فردی که واقعا برای شرکت در برنامۀ شما هیجان زده است می گیرید تا کسی که به زور شما در محل حضور دارد.

اجرای کمپین بازاریابی چریکی گام ششم
بازاریابی چریکی

6. با تمام قوا حمله کنید:

بهترین دفاع یک حمله خوب است و حمله خوب حمله ای است که از تمام جهات و با تمام قوا باشد. تمام تخم مرغ های بازاریابی خیابانی تان را در یک سبد نچینید. از تمام زوایا به آنها حمله کنید. معنی این جمله چیست؟ یعنی شما باید دقیقا پیش بینی کنید که مخاطبتان چطور و کجا شما را هدف گرفته است تا مطمئن شوید که شما هم حتما آنجا حضور دارید.

برای اینکه پیام شما واقعا موثر باشد، باید هر مشتری 7-10 نمایه از محصول، اسم یا برند شما را ببیند. یک کمپین بازاریابی خیابانی خوب باید حداقل 5 مورد از ترکیبات خیابانی زیر را شامل شود:

توزیع فلایر و بروشور به صورت دست به دست، ویترین و تابلو های استراتژیک، نصب پوستر های زیاد، پوستر های با مجوز، توزیع محصول و نمونه های رایگان، پروژکتور های چریکی، بازاریابی دوچرخه ای، توزیع جعبه های پیتزای رایگان و قهوه با برند شما.

اجرای کمپین بازاریابی چریکی گام هفتم
بازاریابی چریکی چیست ؟

7. زمان بندی خوبی داشته باشید:

فهمیدن و درک سوال “کی (چه زمانی)” بسیار مهم است. اگر در حال تبلیغ یک کلوب شبانه باشید، پخش فلایر و بروشور در طول روز به میزان توزیع همان بروشور ها در شب هنگام نخواهد بود. اگر در حال تبیغات قهوه هستید، اجرای کمپین قهوه در طول عصر احتمالا به اندازه اینکه شما با مخاطبتان هنگام صبح که مشتری در حال رفتن به محل کارش است، ارتباط برقرار کنید، موفق نخواهد بود.

اجرای کمپین بازاریابی چریکی گام هشتم
آموزش بازاریابی چریکی

8. در مورد محصولتان فکر کنید:

در مورد مخاطب هدفتان فکر کنید. دانستن رفتار آنها به شما اجازه می دهد که بدانید چه زمانی کمپین شما را بسیار موفق می کند.

اجرای کمپین بازاریابی چریکی گام نهم
بازاریابی چریکی حرفه ای

9. کارتان را نشان دهید:

هر کسی رییس دارد و همه در تلاش هستند که رییس خود را تحت تاثیر قرار دهند. وقتی پای کمپین های غیر سنتی بازاریابی به میان می آید، ارزیابی نتایج می تواند گمراه کننده باشد. پس تا جایی که می توانید از کارتان شواهدی تهیه کنید و به دنبال مدارک باشید. اگر تبلیغات می خرید، حتما به رییستان تبلیغاتی که در یک مجله خریده اید را نشان خواهید داد.

با بازاریابی غیر سنتی، بازاریابی خیابانی یا بازاریابی چریکی هم می توانید به رییستان نشان دهید که چقدر عالی هستید. عکس بگیرید. از رویداد ها گزارش تهیه کنید. یک فیلمبردار یا عکاس حرفه ای استخدام کنید. هر کاری لازم است انجام دهید تا مطمئن شوید کارها و مقاصدتان مستند سازی شده اند. اگر این کار را انجام دهید، به طور کامل کارتان را پوشش داده اید حتی اگر برنامه شما بسیار گسترده شود.

اجرای کمپین بازاریابی چریکی گام دهم
بازاریابی حرفه ای

10. ارتباط برقرار کنید:

نکته مهم: قبل از گزارش گیری مطمئن شوید که چیزی که در ذهنتان هست را به درستی به تیمتان منتقل کرده باشید. از لحاظ فنی عکسی که با موبایل گرفته می شود هم عکسی از رویداد است اما این عکس را نمی توانید در ارائه خود به مدیران ارشدتان نشان دهید. در بیان انتظارات خود کاملا شفاف باشید تا در پایان کار نتایج شما را نا امید نکنند.

اجرای کمپین بازاریابی چریکی گام یازدهم
بازاریابی چریکی در 11 گام

11. غیر معمولی باشید:

غیر قابل پیش بینی باشید. مردم را شوکه کنید. کاری کنید همه به شما نگاه کنند. اگر رویکرد عالی در این مورد داشته باشید، مخاطب شما چاره ای نخواهد داشت جز اینکه به شما نگاه کند، گوش کند و همه چیز را جذب کند. اگر در حال تبلیغ فیلم هستید می توانید پاپ کرن توزیع کنید. اگر در مورد دندان پزشکی تبلیغ می کنید، به مردم نخ دندان بدهید. برای هر تبلیغ عالی ای که زمان بندی درست داشته باشد، مرتبط باشد، Call-to-Action خوبی داشته باشد، و … زمان مناسبی صرف کنید که پیش بینی کنید عموم انتظار چه چیزی دارند و آن را کمی هم شده تغییر دهید تا نظر آنها را جلب کنید. کاری کنید که به خاطر بسپارند و تجربه خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. این بازاریابی ویروسی واقعی است. بازاریابی چریکی واقعی است. بیشترین تاثیر از کمترین هزینه بر مبنای خلاقیت و اجرای درست.

منبع : سایت WikiHow

بازاریابی چریکی در 11 گام

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *