مدیر جوان

چرا باید تند خوانی یاد بگیریم؟ (هفت دلیل)

چرا باید تند خوانی یاد بگیریم؟ (هفت دلیل)

هفت دلیل برای یادگیری تند خوانی
هفت دلیل برای یادگیری تند خوانی

تندخوانی و تقویت حافظه

راستش تندخوانی برای من فقط خواندن سریع نیست. من میخوام همچنین بتونم درک بیشتری از اطلاعاتی که میخونم داشته باشم و بتونم به مدت طولانی اونها رو به خاطر بسپرم. من معتقدم که اگر ما تواناییمون رو برای درک مطلب بیشتر کنیم و این کار رو با سرعت بالاتری انجام بدیم کم کم خواهیم دید که درهای موفقیت به روی ما باز خواهد شد و خیلی سریع به اهدافمون خواهیم رسید.

 

من شخصا پاراگرف بالا رو تجربه کردم

 

در ادامه میخواهم هفت دلیل مهم و هفت نتیجه بزرگ که ما در اثر تند خوانی به دست می آوریم را با شما در میان بگذارم.

  1. تقویت حافظه
  2. تمرکز بهتر
  3. افزایش قابل توجه اعتماد به نفس
  4. افزایش قدرت تفکر
  5. افزایش حس خوب داشتن
  6. تقویت مهارت های حل مسائل و مشکلات
  7. بالا رفتن انگیزه

 

در ادامه تک تک این موارد را بصورت جدا بررسی خواهیم کرد:

تقویت حافظه:

مغز ما مانند یک عضله است. اگر مغزمان را پرورش دهیم، کم کم قوی تر شده و عملکرد بهتری از خود نشان خواهد داد. تندخوانی با به چالش کشیدن مغز ما باعث بالاتر رفتن سطح کارایی آن خواهد شد. وقتی شما مغزتان را وادار می کنید که اطلاعات را با سرعت بالاتری دریافت کند، قسمت های مختلف مغز شما شروع به فعالیت می کند که یکی از این بخش ها حافظه شماست و همین فعالیت موجب تقویت حافظه شما خواهد شد.

تمرکز بهتر:

اکثر مردم توانایی مطالعه با سرعت 600 کلمه در دقیقه (wpm) را دارند. اما میانگین سرعت مطالعه واقعی درحدود 200 کلمه در دقیقه می باشد. دلیل این تفاوت زیاد چیست؟ به نظر من 2 دلیل اصلی برای این تفاوت وجود دارد. اولی، شیوه مطالعه سنتی است که از ابتدا یاد گرفته ایم و خیلی کارآمد نیست. دلیل دوم هم نداشتن تمرکز است. زمانی که ما تمرکز روی مطلبی که می خوانیم نداریم، مغز ما سردرگم شده و همزمان به چیز های دیگر نیز فکر خواهد کرد. اما تندخوانی این فرصت را از مغز گرفته و موجب تمرکز حواس بیشتری می شود.

 

افزایش قابل توجه اعتماد به نفس:

باور دارم که این مورد از دلایل داشتن دانش بالا است، که این دانش می تواند در هر زمینه در زندگی ما باشد که رابطه مستقیمی با توانایی ما در درک مطالب با سرعت بالا است و تندخوانی این توانایی را به ما خواهد داد. زمانی که شما توانایی تند خوانی خود را افزایش می دهید، درحقیقت درهای باز زیادی را به روی خود گشوده و انتخاب های مناسب زیادی در زندگی خواهید داشت. هرکتابی که می خوانیم، چه داستانی باشد یا غیر داستانی، آگاهی ما را افزایش داده و با دید جامع تری به زندگی نگاه خواهیم کرد. این دید عمیق و جامع باعث افزایش اعتماد به نفس ما خواهد شد.

 

افزایش قدرت تفکر:

مطالعه یک تمرین خوب برای مغز است. زمانی که مغز خود را وادار به تندخوانی می کنید، اتفاق شگفت انگیزی رخ می دهد. مغز شما در مرتب سازی اطلاعات و همچنین کشف ارتباط بین اطلاعات جدید و گذشته کارآمدتر عمل خواهد کرد. حال هرچه سرعت مطالعه شما بیشتر باشد، این پروسه سریع تر اتفاق افتاده و بطور اتوماتیک توانایی شما در ایجاد ارتباط بین اطلاعات سریع تر خواهد شد. سپس خواهید دید که وقتی بازی های فکری مثل شطرنج را انجام می دهید، عملکرد خیلی بهتری خواهید داشت.

 

افزایش حس خوب داشتن:

عموما مطالعه یک کار آرام بخش است. همچنین می تواند باعث کاهش استرس و نگرانی و کاهش افکار منفی و غیر مفید از ذهن شما شود. زمانی که شما تندخوانی می کنید، مطمئنا ارتباط بیشتری با مطلب برقرار خواهید کرد و بیشتر جذب آن خواهید شد. دلیل این امر به خاطر نیاز به تمرکز بیشتر به دلیل سرعت بالا است. این مورد به عنوان مدیتیشن فعال نیز شناخته شده است. مدیتیش فعال رسیدن به یک آرامش فکری است که با انجام یک فعالیت همراه است. این حالت می تواند تنش و استرس را کاهش و آرامش و حس خوب را افزایش دهد.

 

تقویت مهارت های حل مسائل و مشکلات:

این هم یکی از دلایل ورزش دادن مغزتان توسط تندخوانی است. گفتیم که هرچه بیشتر تلاش کنید تا با سرعت بالا مطالعه کنید توانایی ارتباط بین مطالب بیشتر خواهد شد. بنابراین شما وقتی ارتباطات زیادی در مغزتان برقرار کنید، می توانید راه حل های بهتری بیابید و مسائل و مشکلات خود را به بهترین شکل کنترل و حل کنید.

 

بالا رفتن انگیزه:

مغز انسان طوری است که وقتی کاری را شروع و به خوبی به پایان می رساند، به انجام بیشتر آن کار تمایل پیدا می کند و درنتیجه تسلط کافی در آن کار پیدا کرده و این امر باعث افزایش انگیزه می شود. پس زمانی که شما چندین کتاب را مطالعه و به پایان می رسانید، انگیزه شما برای مطالعه کتابی دیگر به شکل قابل توجی افزایش می یابد و این چرخه ادامه دارد. همچنین زمانی که شما در مورد موضوعات مختلف کتاب های زیادی می خوانید اطلاعات شما افزایش پیدا می کند و می توانید آنها را در اختیار دیگران قرار دهید و باز همین امر باعث افزایش انگیزه و اعتماد به نفس شما خواهد شد.

 

گردآورنده: میرمهدی جعفری

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *