مدیر جوان

آزمون مدیریت زمان

آیا مدیریت زمان را بلد هستید ؟

هر از چندگاه متوجه می شوید که وقت کم آورده اید؟ هفته ای یک بار ، روزانه یا هر ساعت؟

بسیاری از افراد هرگز وقت کافی برای انجام کارهای روزانه را ندارند.

زمانی که نحوه ی مدیریت زمان را بدانید می توانید کنترل امور را در دست بگیرید. آزمون زیر را انجام دهید تا بدانید که چه مواردی در مدیریت زمان برایتان با اهمیت تر است. با توجه به نتیجه ی آزمون، می توانید از ابزارهای خاصی که مخصوص خودتان است برای موثرتر بودن در زندگی بهره مند شوید.

cheetah

[WpProQuiz 1]

بر طبق جواب هایی که به این سوالات داده اید، شاید به حوزه هایی که مدیریت زمانتان می تواند بهتر شود، پی ببرید. مطالب زیر به صورت خلاصه حوزه هایی که موردنظر آزمونِ بالاست را پوشش می دهد و برای هر کدام ابزارهای خاصی را ارائه می دهد تا بتوانید مدیریت زمانتان را بهبود بخشید.

تعیین اهداف

(سوال10 و 6)

برای اینکه مدیریت زمان را به طور موثری آغاز کنید، باید اهدافتان را تعیین کنید. وقتی دقیقا خواسته ی خودتان را بدانید، می توانید کارهای لازم و ترتیبِ انجام آن ها را تنظیم کنید.بدون تعیین اهدافِ مناسب، در اولویت بندی سردرگم خواهید بود و در نتیجه وقتتان تلف خواهد شد.

مردم به تعیین اهداف بی توجهی می کنند چرا که باید برای این کار زمان و تلاش صرف کنند. آنچه آن ها نمی دانند این است که : تلاش و زمانِ کمی که الان صرف می کنند باعث می شود تا بخش عظیمی از زمان و تلاش در آینده ذخیره شود و نیز دچار نا امیدی نشوند.

اولویت بندی

(سوال1و 4 و 8 و 13و 14 و 15)

اولویت بندی کارها بسیار مهم است. بدون آن ممکن است به سختی کار کنید اما به نتایج مورد انتظارتان نرسید. زیرا آنچه که درحال انجامِ آن هستید اهمیت استراتژیکی ندارد.

اکثر افراد لیست کارهایی که باید انجام دهند را دارند. ایرادِ چنین لیست هایی این است که مجموعه ای از کارها در آن نوشته شده اندکه هیچ قافیه و ساختاری ندارند. بنابراین چگونه می خواهید کارهای لیست تان را انجام دهید؟ از بالا به پایین ؟ از آسان به سخت ؟

برای اینکه انجام کارهایتان موثرتر باشد باید از مهم ترین کارهایتان شروع کنید. با این روش برای انجام کارهای حیاتی دچار تقلا و انجام کار در وقت های پایانی نمی شوید.

مدیریت وقفه ها

(سوال 5 و 9 و 11 و 12)

داشتن یک برنامه و دانستن  نحوه ی اولویت بندی کاره یک مسئله است و دانستن نحوه ی به حداقل رساندن وقفه های زمانی در طول روز مسئله ای دیگر. بسیار شایع است که مدیران هیچ وقفه ای بین کارهایشان ندارند.

تماس های تلفنی پشت سر هم، ارائه ی اطلاعات، سوال از کارمندان و تعداد زیادی مهمان و برنامه و … باعث می شود تا هیچ فرصت آزادی نداشته یاشند. برخی از آن ها اجتناب ناپذیرند و باید فورا انجام شوند اما خیلی از کارها هم باید مدیریت شوند.

به تعویق انداختن

( سوال 2 )

” بعدا به آن رسیدگی می کنم ” باعث اخراج بسیاری از کارمندانِ خوب شده است. پس از “بعدا” های بسیار، کارها روی هم جمع می شوند و غیرقابل انجام به نظر می رسند.

تعویق کارها به همان اندازه که وسوسه انگیز است، بهمان میزان کشنده هم هست. بهترین راه مقابله با آن، شناسایی لحظه ی به تعویق انداختن کارهاست.سپس باید دلیل آن را کشف کنید. شاید ترس از شکست باعث به تعویق انداختن کارها می شود.(برخی از مردم هم از موفقیت می ترسند)

همین که دلیل به تعویق انداختن کارها را بدانید، می توانید برای ترک این عادت برنامه ریزی کنید. در قبالِ به پایان رساندن کارها به خودتان جایزه دهید و پیوسته عواقب وحشتناک انجام ندادن وظایف خسته کننده را به خودتان یادآوری کنید.

زمان بندی

(سوال 3 و 7)

بیشتر مباحث مدیریت زمان به زمان بندی مناسب وقتتان برمی گردد. وقتی که اهداف و اولویت های خودتان را مشخص کردید، سپس باید نحوه ی ایجاد برنامه ی زمانی را بدانید تا بتوانید در مسیر درست و به دور از استرس گام بردارید.

در واقع باید فاکتورهایی که روی برنامه ی شما تاثیرگذار هستند را شناسایی کنید. برای این کار باید اولویت ها را بدانید و نیز زمانی را برای کارهای پیش بینی نشده درنظر بگیرید.

با ایجاد یک برنامه ی زمانی قدرتمند که بیانگر اولویت ها و اهدافتان باشد باعث می شوید تا اولا زمانتان را تحت کنترل داشته باشید. ثانیا در زندگی تان تعادل ایجاد کنید.

نکات کلیدی :
مدیریت زمان مهارتی ضروری است که به شما کمک می کند تا کارهایتان تحت کنترل باشند و هم چنین باعث به حداقل رسیدن استرس می شود. همه ی ما دوست داریم که هر روز چند ساعت بیشتر زمان داشته باشیم. چنین چیزی غیرممکن است و به جای آن باید در کارهایی که اولویت بالاتری دارند باهوش تر عمل کنیم و هم چنین برنامه ی زمانی داشته باشیم که بیانگر اولویت های کاری و شخصی باشد. در این صورت می توانیم با تمرکز و کارآیی بیشتر در مسیر رسیدن به اهداف و آرزوها گام برداریم.

این مطلب چند تا ستاره داره؟!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *