مدیر جوان
10 روش ساخت لیست ایمیل

ساخت لیست ایمیل از صفر | 10 روش جمع آوری ایمیل

اگه از صفر شروع کردید، ساخت یک لیست ایمیل بزرگ ممکنه یک شاهکار غیرممکن به نظر برسه. در اینجا به بعضی از استراتژی های حرفه ای برای ساخت لیست ایمیل از صفر اشاره کردیم. تازه هدف اصلی این استراتژی ها ایجاد مشترکین وفادار است، بنابراین میتونید از ایمیل های خودتون برای جذب و ایجاد مشتریان همیشگی استفاده کنید.

میدونید برای جذب مشتری جدید باید 5 برابر بیشتر از نگه داشتن مشتری موجود هزینه کنید؟

تمرکز روی نگهداری مشتری، یک راه حل بلندمدت و باارزشه که منجر به افزایش درآمد و رشد پایدار می شود. اما ایجاد این نوع وفاداری همیشه ساده نیست.

 

نحوه ساخت لیست ایمیل از صفر | 10 روش جمع آوری ایمیل

قبل از ادامه مطالعه این مطلب، پیشنهاد میکنم مقاله “ایمیل مارکتینگ در 3 گام به همین سادگی” رو مطالعه کنید. در ضمن اگه به مبحث ایمیل مارکتینگ علاقه مندید، مقالات پیشنهادی انتهای مطلب رو هم دنبال کنید.

 

1- ساخت کال تو اکشن (CTA) اختصاصی برای صفحات فرود یا مطالب بلاگ

به گزارش HubSpot دعوت به اقدام (CTA) هایی که به طور اختصاصی برای هر بخش طراحی می شوند، %42 بازدهی بیشتری دارند نسبت به مواقعی که همه کاربران یک کال تو اکشن را می بینند. تقریبا مشترکین احتمالی شما رو دو برابر افزایش میده.

یعنی چی؟ وقتی کسی از مطالب بلاگ یا صفحه ای از سایت شما بازدید میکنه، دنباله یک مسئله خاصی میگرده، پس CTA شما باید نیازهای منحصر به فرد اون رو فراهم کنه. برای مثال، اگه شما هزاران بازدید کننده از مطلب “ساخت لیست ایمیل از صفر” داشته باشید، چرا با ایجاد یک کال تو اکشن ساده آن افراد را به عضویت در لیست ایمیل خود دعوت نمی کنید. مثال: “برای دانلود رایگان ابزارهای ساخت لیست ایمیل کلیک کنید”

البته، ساخت CTA های اختصاصی زمانیه که در وهله اول شما محتوای با کیفیتی در سایت خودتون ارائه کرده باشید. اما خیلی هم نیازی به سختگیری نیست. به جای یک ابزار پیچیده، میتونید یک مسابقه سرگرم کننده، یک کتاب الکترونیکی یا یک مشاوره آنلاین درمورد استراتژی ساخت لیست ایمیل پیشنهاد بدید.

اگر محتوای شما مستقیما با نیاز بازدیدکننده مرتبط باشه، ایمیل های شما حس تبلیغات گول زننده رو به کاربر نمیده. درعوض، حس مفید و ارزشمند بودن رو داره. این یک اصل مهم و کلیدی برای ساخت مشتریان همیشگی است.

 

2- ساخت پیام به صورت پاپ آپ یا کشویی برای صفحات سایت

یک پاپ آپ ممکنه آزار دهنده به نظر برسه ولی من در مورد پاپ هایی که سال ها پیش استفاده می شد و خیلی وقت ها پیشنهاد های عجیب و غریب و غیر مرتبط داشت صحبت نمی کنم.

بلکه منظور من پاپ آپ های مرتبط و زماندار تبلیغاتی داخل سایت است. بعد از اینکه کاربر به مدت مشخصی در صفحه سایت ماند، پنجره ای باز میشه و یک پیشنهاد مرتبط با محتوا به اون میده. یا وقتی کاربری قصد ترک صفحه رو داره و یا بعد از اسکرول (پیمایش!) درصدی از محتوای سایت بتونه پاپ آپ رو ببینه.

در زیر نمونه ای از پاپ آپ سایت دیجیتال مارکتر را می بینید. این پاپ آپ زمانی ظاهر می شود که کاربر حداقل 15 ثانیه در صفحه بماند.

 

عکس نمونه پاپ آپ برای جمع آوری لیست ایمیل
عکس نمونه پاپ آپ برای جمع آوری لیست ایمیل

 

دیجیتال مارکتر طوری برنامه ریزی کرده که این پاپ آپ به کسانی که از طریق خبرنامه آمده اند نمایش داده نشه (چون اونها قبلا این پیام رو یک بار دریافت کردند). همچنین در صفحات فروشگاه و محصولات هم نمایش داده نمیشه (چون ممکنه باعث بشه از خرید منصرف بشن).

نکته دیگه اینکه، دیجیتال مارکتر پیشنهاد ویژه دریافت “جعبه ابزار دیجیتال مارکتینگ” رو میده که هم خیلی جذابه و هم مرتبط با موضوع محتوایی که کاربر درحال خوندن اون هست.

در نهایت کمپین آنها در طول دو هفته 2,689 باخورد مثبت داشت و زمان بازدید از صفحه آنها 54% افزایش پیدا کرد. پاپ آپ ها همیشه مزاحم نیستند. اگه درست برنامه ریزی کنید، میتونه بهترین نتیجه رو به دنبال داشته باشه.

 

3- طراحی پاپ آپ نظرسنجی زماندار

خیلی بعیده فردی وارد سایت شما بشه و با خودش بگه، “پس این فرم خبرنامه ایملشون کجاست ثبت نام کنم؟!!!”. پس شما اول باید در بازدید کننده خودتون بوسیله محتوای خوب حس مثبت ایجاد کنید و بعد از اون ها درخواست وارد کردن ایمیل انجام بدید.

برای ساخت لیست ایمیل خودتان، ممکنه بخواهید در صفحات خاص با نظرسنجی مربوط به آن محتوا، درخواست وارد کردن ایمیل از کاربر کنید. اگر بازدید کننده شما مجذوب محتوای شما شده باشه، عادلانه هست که در یک نظر سنجی دو جوابه (بله یا نه!) شرکت کنه.

برای مثال لیست مشترکین دانشگاه آلبرتا در یک سال 500% رشد داشت. این هم به لطف یک پاپ آپ نظرسنجی به موقع اتفاق افتاد.

 

عکس نمونه نظر سنجی دانشگاه آلبرتا
عکس نمونه نظر سنجی دانشگاه آلبرتا

 

نظرسنجی دانشگاه آلبرتا تنها به مدت 10 ثانیه برای کاربر نمایش داده میشد. تاز این در مرحله ای بود که کاربر بیشتر متن صفحه رو خونده بود و در حالت ایده آل تمایل زیادی برای ثبت نام در خبرنامه ایمیل رو داشت.

درضمن پاپ آپ نظرسنجی دانشگاه آلبرتا بسیار ساده طراحی شده. طوری که ایمیل رو وارد می کنید و دکمه ارسال رو میزنید و تمام. زمانی که فرم خیلی طولانی باشه، مردم از ثبت نام خودداری می کنند. پس فقط یک سوال ساده بله یا خبر میتونه بهترین راهکار برای ترغیب عضویت در خبرنامه باشه.

 

4- در CTA های خود از طنز یا طعنه “نه، ممنون” استفاده کنید

چشم ما به فرم های خبرنامه ساده عادت کرده و حتی ممکن است اونها رو در سایت نبینیم. پس برای رشد لیست ایمیل بهتره از CTA های اختصاصی استفاده کنیم.

معمولا دیدن یک کال تو اکشن (CTA) که با شوخی همراه باشه، حس خوبی در ما ایجاد میکنه. در زیر میخوام نمونه ای از این کال تو اکشن (دعوت به اقدام) که توسط Optinmonk طراحی شده رو برای شما نشون بدم:

 

عکس نمونه پاپ آپ CTA
عکس نمونه پاپ آپ CTA

 

شما با دیدن کلمه “بله” و یا “خیر” ممکنه بلافاصله روی “خیر” کلیک کنید و صفحه رو ببندید. ولی وقتی جمله “نه، کسب و کار من مهم نیست” رو میبینید، یک لحظه این شوخ طبعی و طعنه شما رو به فکر فرو میبره و تصمیم شما رو عوض میکنه.

 

5- ارزش خودتون رو در CTA توصیف کنید

ما تا الان بیشتر درباره قالب و روش های CTA (دعوت به اقدام) صحبت کردیم. اما در مورد زبان CTA چطور؟ برای گرفتن کلیک و رشد بیشتر لیست ایمیل بهتره از طنز و طعنه استفاده کنید.

برای ثبت نام بیشتر مطمئنا نباید از کلماتی مثل “ثبت نام” استفاده کنید. چه کسی دوست داره ثبت نام کنه و یا عضو بشه برای دریافت ایمیل های مزاحم بیشتر؟ در عوض می تونید از کلماتی که ارزش کار شما رو زیاد میکنه استفاده کنید. مانند: دانلود رایگان، اختصاصی، اشتراک رایگان، افزایش آگاهی و درآمد و ….

برای مثال میتونید بنویسید “کتاب الکترونیکی اختصاصی ما رو همین الان دانلود کنید” و فرم کوتاه عضویت رو در ادامه قرار بدید. یا ممکنه بگید “پیشنهادات ویژه ما رو هر هفته روز سه شنبه دریافت کنید”. هردوی این ها تا حد زیادی مطلب رو برای بیننده روشن میکنه.

کاربران شما باید به طور واضح بدونن که ایمیل های شما چه محتوای خاص و ویژه ای داره که حتی در سایت خود شما هم پیدا نمیشه و فقط در خبرنامه ارسال میشه. باید این باور رو ایجاد کنید که محتوای ایمیل های شما خیلی باارزش هستند.

 

6- از شبکه های اجتمای برای رشد لیست ایمیل کمک بگیرید

ممکنه شما لیست ایمیل نداشته باشید، اما این به معنی نداشتن شبکه ارتباطی نیست. شما ممکنه صفحه اینستاگرام، فیسبوک، لینکدین، توئیتر یا ….. داشته باشید و یا کسب و کارهایی که از طریق ایمیل با اونها در ارتباط هستید. این موارد میتونه به ساخته شدن لیست ایمیل شما کمک کنه.

شاید بتونید خبرنامه ایمیلی خودتون رو در شبکه های اجتماعی که دارید معرفی کنید. افرادی که در شبکه های اجتماعی شما رو دنبال می کنند، شما رو دوست دارند. اما شاید تا الان گزینه ای برای عضویت در خبرنامه شما نداشتند.

اگه دوست داشته باشید که دنبال کننده های شما در شبکه های اجتماعی خبرنامه شما رو ببینن و عضو بشن، کافیه لینکی رو در اختیار اونها قرار بدید. این لینک میتونه مستقیم خبرنامه شما رو نشون بده یا صفحه فرود جذابی باشه که فرم عضویت هم داخل اون قرار گرفته (این مورد عالیه).

 

7- صفحات فرود برای ساخت لیست ایمیل

هاب اسپات در یک کار تحقیقاتی، نشون میده کسب و کارهایی صفحات فرود اونها از 10 تا به 15 تا افزایش پیدا کرده، حدود 55% افزایش بازدهی و جذب داشتند.

کاملا طبیعیه که وقتی صفحات فرود رو اختصاصی طراحی میکنید، افراد گسترده تری جذب شما می شوند. کسانی که از سایت شما بازدید می کنند سلایق و دغدغه های متفاوتی دارند. بنابراین هرچه تعداد صفحات فرود بیشتر و متنوع تری داشته باشید، ثبت نام بیشتری خواهید داشت.

این مورد شبیه منوی رستوران عمل میکنه. هرچه پیشنهاد های بیشتری برای افراد خاص داشته باشید، مشتریانی بیشتری هم خواهید داشت. ممکنه کسی دنبال جوجه کباب باشه، از طرفی کسی دیگه هم شیشلیک بخواد.

 

8- همه رو تشویق به عضویت کنید

با ساخت یک بلاگ یا صفحه فرود (اطلاعات بیشتر در مقاله بهترین سایت های ایمیل مارکتینگ) شروع کنید.

اگه برای شروع خبرنامه شما دارای یکی دو موضوع خاص است، کار شما خیلی سخت نیست. کافیه صفحه فرود یا کال تو اکشن رو طراحی و منتشر کنید. برای مثال: “تکنیک های جدید سئوی سایت چیست؟!” برای دریافت در خبرنامه عضو شوید.

 

9- یک دعوت به اقدام (CTA) در صفحه “درباره ما”

صفحه “درباره ما” در سایت، یکی از قوی ترین صفحات برای افزایش نرخ تبدیل است. خود شما از “درباره ما” سایت های مختلف بازدید نمی کنید؟

سایت های ایرانی خیلی به این صفحه اهمیت نمیدن و فقط اطلاعات اولیه به کاربر میدن. کسانی که از صفحه “درباره ما” شما بازدید می کنند، به دنبال اطلاعات بیشتر درباره شما هستند. قرار دادن یک کال تو اکشن (CTA) در این صفحه و ترغیب به عضویت در خبرنامه، خیلی راحت تر از تشویق به خرید افراد هست.

 

10- اسکرول باکس داشته باشید

زمان خیلی مهمه. کال تو اکشن (CTA) شما وقتی خوب کار میکنه که در بهترین زمان پیشنهاد رو به کاربر بدید. زمانی که کاربر آمادگی کامل برای درخواست شما رو داره.

تشخیص بهترین زمان برای نمایش عضویت در خبرنامه نیاز به A/B تست داره. پس شما باید کال تو اکشن خودتون رو به شکل های مختلف تست کنید تا بهترین نتیجه رو بگیرید.

حتی محل قرار گیری باکس دعوت به اقدام مهمه. در ابتدای یا انتهای صفحه نشون داده بشه؟ از سمت راست یا چپ شروع به نمایش کنه؟ سریع ظاهر بشه یا آروم؟ همه اینها باید بر اساس تست و تجربه بدست بیاد.

به طور کلی، این مسئله کاملا به محتوای صفحه و مخاطبان شما بستگی داره. اما یک باکس اسکرول خوب که با دقت طراحی شده باشه، خیلی برای تهیه لیست ایمیل شما مفید خواهد بود.

 

عکس اسکرول باکس دعوت به اقدام
عکس اسکرول باکس دعوت به اقدام

 

منبع: هاب اسپات

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *