مدیر جوان

تکنیک های تندخوانی (اسکن)

در این بخش به کمک تکنیک های ساده و اساسی تندخوانی، به شما کمک می کنیم تا گام خود را بلندتر بردارید، به نحوی که بتوانید با سرعتی مطلوب به تندخوانی بپردازید. در ادامه تکنیک تندخوانی اسکن کردن (scanning) را به شما توضیح خواهم داد:

تکنیک های تندخوانی اسکن
تکنیک های تندخوانی اسکن

 

 

اسکن کردن (scanning)

در روش اسکن چشم ها برای پیدا کردن بخش خاصی از اطلاعات، که مغز در جستجوی آن است، نگاه سریعی به موضوع مورد مطالعه می اندازد. اسکن در مقایسه با تکنیک مرور (skimming) روش ساده تری است و معمولا، هنگامی که در یک فرهنگ لغت دنبال کلمه ای می گردید، یا دنبال نامی در یک دفترچه تلفن و یا موضوع خاصی در یک کتاب یا گزارش هستید، از این روش استفاده می کنید. مادامی که از پیش بدانید دنبال چه هستید و از نحوه طبقه بندی اطلاعات هم آگاهی داشته باشید (برای مثال به شکل الفبایی فهرست شده اند یا موضوعی)، استفاده از این تکنیک آسان خواهد بود. بدین ترتیب می توانید در وقت خود صرفه جویی کنید و مانند بسیاری از مردم وقت خود را در بخش های اشتباه و غیرضروری اطلاعات هدر ندهید.

 

رئیس جمهور روزولت یکی از سریع ترین و مشتاق ترین رهبران در تندخوانی بود. هنگامی که روزولت تصمیم گرفت مهارت تندخوانی را کسب کند، سرعتش در خواندن متوسط بود. اولین گام هایی که او برای بهبود سرعت خود برداشت افزایش فاصله بین مکث های چشمش بود، به نحوی که فاصله این مکث ها در ابتدا به 4 کلمه، سپس 6 کلمه و بعد به 8 کلمه افزایش یافت. بعد از این گام، روزولت خواندن هم زمان 2 خط را تمرین کرد و سپس خواندن به شکل زیگزاک تا پایین صفحه و خواندن پاراگراف های کوچک با حرکت یک چشم را آغاز کرد. روش او در تندخوانی مانند روش تندخوانی های برجسته امروزی بود. یکی از محبوب ترین نویسندگان روزولت، چارلز دیکنز بود که روزولت برای خواندن رمان های او از تکنیک های امروزی اسکن کردن استفاده می کرد. روزولت در یکی از نامه هایش به پسرش کرمیت گفت:

 

 چیزی که درمورد دیکنز علاقه من را جلب می کند این است که فکر کنیم چطور همه چیز در رمان های او با کهنگی، ارزانی، پژمردگی و….. قاطی شده است و عاقلانه این است که به آسانی از روی دزدی، دروغ، ریا، پستی و چیزهای غیر انسانی بپریم و فواید حاصله از بقیه چیزها را کسب کنیم.

 

اسکن کردن یک مهارت طبیعی است. شما این کار را هرروز در زندگی خود هنگامی که از نقطه ای به نقطه دیگر سفر می کنید، با از نظر گذراندن محیط اطرافتان برای یافتن جهت ها، غذا، مردم، اشیای خطرناک یا جذاب انجام می دهید. در مطالعه و خواندن، اسکن (نگاه اجمالی) مهارتی است که با تمرین خیلی سریع رشد می کند.

 

نویسنده: میر مهدی جعفری

4.6/5 - (21 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *