مدیر جوان
مطالعه سریع

چطور سریع مطالعه کنیم؟ 15 تکنیک تندخوانی

چه خواندن کتابهای درسی فلسفه باشد و چه خواندن روزنامه در صبح، مطالعه خسته‌کننده است. تندخوانی را یاد بگیرید تا سریع تر از عهدۀ این کارها بربیایید. تندخوانی ( مطالعۀ سریع ) موجب درک کمتر می شود اما شما میتوانید با تمرین کردن به درک کم غلبه کنید. در مقاله جامع “چطور سریع مطالعه کنیم؟” به طور کامل با 15 تکنیک مطالعه سریع یا تندخوانی آشنا خواهید شد. با مدیر جوان همراه شوید.

 

بخش اول مطالعه سریع: تندخوانی یاد بگیریم

درون خوانی را متوقف کنید
درون خوانی را متوقف کنید

 

1. درون خوانی را متوقف کنید:

معمولاً همۀ خوانندگان کلمات را زمزمه میکنند یا گلویشان را تکان میدهند مثل اینکه تصور میکنند با لغتها حرف میزنند. این کار ممکن است در یادگیری مفاهیم به خواننده کمک کند اما یک مانع بزرگ و مهم در تندخوانی است. در ادامه چند راهکار برای کمتر کردن این عادت ذکر میکنیم:

 • در حالی که مطالعه میکنید آدامس بجوید یا هومممم!!! بگویید. این کار موجب میشود تا عضلاتی که هنگام درون‌خوانی استفاده میشود مشغول شوند.

 • اگر شما لبهایتان را هنگام مطالعه حرکت میدهید، یکی از انگشتهایتان را در برابر آن نگه‌دارید.
پوشاندن لغات
کلماتی که خوانده اید بپوشانید

 

2. لغاتی را که قبلاً خوانده‌اید بپوشانید:

زمانی که مطالعه میکنید، چشمان شما اغلب به کلمات قبلی برمی‌گردد. بیشتر اوقات، این حرکت چشمها کوتاه است که شاید به درک بهتر کمکی نکند. از یک کاغذ برای پوشاندن کلمات بعد از خواندن آنها استفاده کنید، و به خودتان یاد بدهید که از این عادت استفادۀ مفرط نکنید.

 • دوباره‌ خوانی یا برگشت به عقب” اغلب زمانی که شما مطلبی را درک نکرده‌اید رخ میدهد. اگر چشمان شما به چند لغت یا خط به عقب برگشت این یک نشانه است که شاید بهتر باشد سرعت مطالعه تان را کمتر کنید.
حرکت چشم را درک کنید
حرکت چشم را درک کنید

 

3. برای مطالعه سریع حرکت چشم را درک کنید:

زمانی که میخوانید، چشمانتان سریع حرکت میکند، بر روی بعضی کلمات متوقف میشوید و برخی را رد میکنید (به بعضی کلمات توجه میکنید و به برخی دیگر نه). شما فقط در حالی میتوانید بخوانید که چشمانتان متوقف شده‌اند (بر روی کلمات). اگر شما یاد بگیرید حرکات چشم را در هر سطر کنترل کنید، خیلی سریعتر مطالعه میکنید. اما دقت کنید که تحقیقات نشان میدهد خوانندگان تا چه اندازه میتوانند کلمات را ببینند:

 • شما میتوانید از موضعی که چشمتان قرار گرفته، هشت حرف از سمت چپ را بخوانید ولی فقط چهار حرف از سمت راست. این عدد تقریباً دو یا سه کلمه در آن واحد است.
 • شما متوجه 9 الی 15 حرف از فضای سمت چپ هستید. اما نمیتوانید به وضوح آنها را بخوانید.
 • خوانندگان عادی، کلمات سطرهای دیگر را به وضوح نمیبینند. آموزش دادن به خودتان برای پرش از خطوط و فهمیدن همیشۀ آن کار بسیار دشواری خواهد بود و نیاز به تمرین زیاد دارد.
پرش چشمها را کمتر کنید
چشمان خود را عادت دهید تا پرش کمتری انجام دهند

 

4. چشمان خود را عادت دهید تا پرش کمتری انجام دهند:

به طور معمول مغز شما تصمیم میگیرد که چشمانتان بر اساس اینکه کلمات بعدی چقدر طولانی یا آشنا به نظر میرسند کجا حرکت کنند. اگر شما چشمانتان را عادت دهید که به بخش خاصی در صفحه حرکت کنند میتوانید سریعتر بخوانید. با این تمرینها تلاش کنید:

 • برگۀ ای را روی خط اول متن قرار دهید (مانند تصویر).
 • یک x (ضربدر) روی برگه بالای اولین کلمه بزنید.
 • x دیگری در همان خط بنویسید. x بعدی را سه کلمه جلوتر برای فهم بهتر پنج کلمه برای متنهای ساده یا هفت کلمه قرار دهید برای سریع خواندن نکات اصلی.
 •   xهای بیشتری را در همان فاصله بنویسید، تا وقتی که انتهای آن خط برسید.
 • درحالی که برگه را به پایین حرکت میدهید سریع بخوانید، تلاش کنید فقط چشمهایتان را دقیقاً بر هر x متمرکز کنید.
افزایش سرعت
افزایش سرعت تا جایی که بیشتر از درکتان باشد

 

5. افزایش سرعت تا جایی که بیشتر از درکتان باشد:

بسیاری از برنامه‌ها ادعا میکنند که سرعت خواندن شما را با پرورش واکنشهای شما افزایش میدهند، سپس تمرین کردن تا زمانی که مغز شما بتواند آن را بفهمد. این به‌طور کامل مورد مطالعه قرار نگرفته است. مطمئناً سرعت حرکت در متن را افزایش میدهد، اما شاید شما کمتر درک کنید یا اصلاً درک نکنید. اگر هدف شما برای افزایش سرعت خواندن است، این کار را امتحان کنید، ممکن است بعد از چند روز تمرین درک بیشتری داشته باشید. روش های زیر به شما کمک می کند:

 • یک مداد را در طول متن حرکت دهید. سعی کنید با مداد از اول تا آخر هر خط را در یک ثانیه طی کنید.
 • به مدت دو دقیقه این کار را انجام دهید. حتی اگر شما نتوانید هر چیزی را درک کنید، روی متن متمرکز باشید و به حرکت چشمها برای تمام مدت دو دقیقه ادامه دهید.
 • یک دقیقه استراحت کنید، سپس سریعتر ادامه دهید. اینبار سه دقیقه زمان صرف کنید. تلاش کنید برای سریع خواندن از یک مداد یا حتی انگشت خود که سراسر دو خط حرکت میکند استفاده کنید.

6. نرم‌افزار spreeder را امتحان کنید:

اگر شما نمیتوانید تمرین های بالا را انجام دهید، سایت spreeder را امتحان کنید. در این سایت شما می توانید متن مورد نظر خود را وارد کتید و با تنظیمان دلخواه مثل سرعت نمایش کلمات یا تعدا و … خودتان را به چالش بکشید. شاید شما توانایی به خاطر سپردن درصد زیادی از متن را ندارید، اما برای مطالعه یا خواندن مجله و روزنامه و برای تمرین تندخوانی بسیار مفید است.

 

بخش دوم مطالعه سریع: روش خط بردن

درک کردن هنگام مطالعۀ سطحی
درک کردن هنگام مطالعۀ سطحی برای مطالعه سریع

 

1. درک سطحی هنگام خط بردن:

از مطالعۀ سطحی میتوانید برای افزایش درک سطحی متن بهره ببرید. میتوانید از آن برای مطالعه اجمالی مطالب جالب یک روزنامه یا برای به دست آوردن مفاهیم عمدۀ خارج از کتاب درسی در آماده‌سازی برای یک آزمون استفاده کنید. مطالعۀ سطحی روش خوبی برای جایگزینی مطالعۀ عمیق نیست.

عناوین را بخوانید
عناوین (تیترها) و بخشها را بخوانید

 

2. تیترها و عناوین بخشها را بخوانید:

تنها با خواندن عناوین فصلها و زیرعنوانها در اول بخشهای بزرگ شروع کنید. عناوین هر بند روزنامه یا فهرست مطالب یک مجله را بخوانید.

اول و آخر یک بخش را بخوانید
اول و آخر یک بخش را بخوانید

 

3. اول و آخر یک بخش را بخوانید:

معمولاً کتابهای درسی شامل مقدمه و خلاصه‌ای از هر بخش هستند. برای متون دیگر، تنها خواندن پاراگراف اول و آخر یک بخش یا مقاله را بخوانید.

 • اگر شما با موضوع آشنا هستید میتوانید سریع بخوانید، اما سعی نکنید بیش از حد ممکن سریع بخوانید. شما با پرش زیاد از بخشها زمان خود را ذخیره میکنید، اما نیاز دارید بفهمید که چه چیزی میخوانید.
در کل متن دور کلمات مهم دایره بکشید
در کل متن دور کلمات مهم دایره بکشید

 

4. در کل متن دور کلمات مهم دایره بکشید:

اگر شما هنوز میخواهید بیشتر یاد بگیرید، به جای اینکه چشمانتان را با شتاب در سراسر صفحه حرکت دهید به طور عادی بخوانید. حالا که شما خلاصۀ بخش را میدانید، میتوانید کلمات کلیدی که در مباحث مهم علامت‌گذاری شده را انتخاب کنید. متوقف کنید و دور کلمات زیر دایره بکشید:

 • کلماتی که چندین بار تکرار شده‌اند.
 • ایده‌های اصلی که غالباً شامل کلماتی از تیترها یا سرتیترهای فصل میشود.
 • اسامی خاص.
 • متنهای اُریب نوشته شده (ایتالیک)، متنهای بولد شده (پررنگ)، یا متنهای زیر خط‌دار.
 • کلمه‌هایی که نمیشناسید.
تصاویر و جدولها را بررسی کنید
تصاویر و جدولها را برای مطالعه سریع بررسی کنید

 

5. بررسی کردن تصاویر و نمودارها و جدول ها:

اینها غالباً اطلاعات موجود زیادی بدون اینکه به خواندن زیاد نیاز باشد میدهند. یک یا دو دقیقه زمان بگیرید مطمئن شوید که هر نمودار را کاملاً درک کرده‌اید.

اولین جملۀ هر پاراگراف را بخوانید
اگر سردرگم هستید، اولین جمله از هر پاراگراف را بخوانید

 

6. اگر سردرگم هستید، اولین جمله از هر پاراگراف را بخوانید:

اگر دنباله موضوع را از دست داده‌اید اول هر پاراگراف را بخوانید. جمله‌های اول یا دوم نکات اصلی را به شما آموزش میدهند.

با استفاده از حاشیه‌نویسی خود مطالعه کنید
با استفاده از حاشیه‌نویسی خود مطالعه کنید

 

7. با استفاده از حاشیه‌نویسی (یادداشت برداری) خود مطالعه کنید:

به عقب برگردید و به کلماتی که علامت زده‌اید (دایره کشیده‌اید) نگاه کنید. شما میتوانید کلمات علامت زده شده را بخوانید و یک درک کلی درمورد متن به دست آورید؟ اگر شما در بعضی کلمات (یک کلمۀ مشخص) سردرگم هستید، سعی کنید چند جملۀ اطراف آن کلمه را بخوانید تا موضوع را به یاد بیاورید. همینطور که این کار را میکنید، دور کلمات اضافی حلقه بکشید.

 

بخش سوم مطالعه سریع: سرعت مطالعۀ شما

محاسبۀ سرعت مطالعه
سرعت مطالعۀ خود را محاسبه کنید

 

1. سرعت مطالعۀ شما:

پیشرفت خود را با گرفتن زمان روزانه پیگیری کنید یا هر زمانی که شما این تمرینات را انجام میدهید. تلاش برای رکورد زدن بهترین سرعت شما میتواند ایجاد انگیزۀ زیادی کند. در زیر چگونگی زمان خواندن شما در کلمات در هر دقیقه آمده است.

 • تعداد کلمات یک صفحه را بشمارید، یا تعداد را در یک خط بشمارید و به تعداد خطوط در صفحه ضرب کنید.
 • یک زمان‌سنج (تایمر، ساعت) به مدت ده دقیقه تنظیم کنید و ببینید چقدر در آن زمان میتوانید بخوانید.
 • تعداد صفحاتی که خواندید به تعداد کلمات در هر صفحه ضرب کنید. عدد به دست آمده را تقسیم بر ده کنید تا سرعت شما بر حسب کلمه در هر دقیقه به دست بیاید.
 • شما میتوانید از “تست سرعت خواندن” آنلاین استفاده کنید، اما احتمالاً شما با سرعت متفاوتی روی صفحۀ نمایش بخوانید تا از روی صفحۀ چاپی.
اهداف خود را تعیین کنید
اهداف خود را برای مطالعه سریع تعیین کنید

 

2. اهداف خود را تعیین کنید:

اگر شما یک یا بیشتر این تمرینات را روزانه تکرار میکنید باید سرعت خواندن شما پیشرفت کند. بیشتر افراد سرعت خواندن خود را بعد از گذشت چند هفته میتوانند دوبرابر کنند. نقاط عطف خود را برای ایجاد انگیزه برای ادامۀ تمرین مشخص کنید:

 • برای کسی که 12 سال یا بیشتر دارد انتظار میرود با سرعت 200-250 کلمه در هر دقیقه بخواند.
 • میانگین سرعت خواندن برای  دانشجوی دانشگاه 300 کلمه در هر دقیقه است.
 • 450 کلمه در دقیقه، شما به همان سرعتی که دانشجوی دانشگاه به طور سطحی برای موضوعهای اصلی میخواند میخوانید. در حالت ایده‌آل؛ شما میتوانید این کار را با درک تقریباً کامل انجام دهید.
 • سرعت 600-700 کلمه در دقیقه، شما به همان سرعتی که یک دانشجوی دانشگاه کلمه‌ای را مرور اجمالی میکند میخوانید. اکثر مردم میتوانند با این سرعت بخوانند و در حدود 75% از مطلب عادی را یاد بگیرند.
 • سرعت 1000 کلمه در دقیقه و بیشتر، شما به سطح تندخوانهای رقابتی (مسابقه ای) میرسید. معمولا این سطح به تکنیکهای بی‌نهایت نیاز دارد که از بیشتر متن پرش کند. اغلب افراد با این سرعت نمیتوانند چیزهای زیادی را به خاطر بسپارند.  با رکورد داران تندخوانی آشنا بشید. 

5/5 - (1 امتیاز)

2 در مورد “چطور سریع مطالعه کنیم؟ 15 تکنیک تندخوانی”

 1. من نرم افزارهایی که در سایتتون برای تندخوانی الان تو وبینار معرفی کردید و رایگان بود و می تونم دانلود کنم را پیدا نمی کنم! کمک!!!!!!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *